paslek-min

Praca Pasłęk – gdzie szukać ofert pracy?

Pasłęk to nieduża, licząca około 13 tys. mieszkańców miejscowość w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim. Miasteczko leży nad rzeką Wąską uchodzącą do jeziora Druzno, znajduje się też w odległości około 35 kilometrów od Zalewu Wiślanego.

Pasłęk stanowi jeden z głównych ośrodków gospodarczych powiatu elbląskiego. Do największych pracodawców okolicy należą zakłady zajmujące się przetwórstwem spożywczym (między innymi z branż mleczarskiej, rybnej, hodowca ślimaków). Działają tu również firmy meblowe, producenci okien i drzwi, konstrukcji stalowych, opakowań, a także przedsiębiorstwa budowlane. 

Lokalny rynek pracy nie jest duży, dlatego część mieszkańców Pasłęka decyduje się na zatrudnienie w okolicznych miejscowościach, między innymi w oddalonym o 25 kilometrów Elblągu. 

Czy trudno o pracę w Pasłęku i okolicy? Stopa bezrobocia w powiecie jest wysoka – w czerwcu 2021 r. była na poziomie 14,2%, przewyższała zatem wskaźnik obliczony dla kraju (6,1%) i dla województwa warmińsko-mazurskiego – 9,2% (źródło: GUS). Wysokie bezrobocie nie oznacza jednak, że w mieście i powiecie nie ma ofert zatrudnienia. Do kogo kierowane są ogłoszenia typu „praca Pasłęk”, „praca powiat elbląski”?

Pasłęk – zapotrzebowanie na rynku pracy

Informacji dotyczących zapotrzebowania rynku pracy w Polsce dostarcza między innymi badanie Barometr zawodów. Jest to coroczna prognoza wykonywana na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dzieli ona wszystkie profesje wykonywane w danym powiecie, województwie, a także w skali ogólnokrajowej, na:

 • deficytowe – cechuje je zbyt mała liczba kandydatów do pracy w stosunku do zapotrzebowania zgłaszanego przez pracodawców,
 • znajdujące się w równowadze ofert pracy i kandydatów, 
 • nadwyżkowe – zbyt dużo szukających posady względem dostępnych propozycji zatrudnienia.

W 2021 r. w powiecie elbląskim wskazano 36 grup profesji deficytowych. O brak ofert pracy nie powinni obawiać się:

 • w branży budowlanej – betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, kierownicy budowy, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani,
 • w branżach motoryzacyjnej, elektromaszynowej, maszynowej – blacharze i lakiernicy samochodowi, lakiernicy, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy elektronicy, operatorzy obrabiarek skrawających, spawacze, ślusarze, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych,
 • w branży meblowej – robotnicy obróbki drewna i stolarze, tapicerzy,  
 • w branży rolno-spożywczej – masarze i przetwórcy ryb, operatorzy maszyn rolniczych i ogrodniczych, 
 • w branży gastronomicznej – kucharze, szefowie kuchni, 
 • w transporcie – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, 
 • w branży beauty – kosmetyczki, fryzjerzy, 
 • w usługach opiekuńczo-medycznych – lekarze, pielęgniarki, położne, pracownicy socjalni, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, 
 • w oświacie – nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, 
 • w branży finansowej – samodzielni księgowi. 

Oferty pracy Pasłęk – gdzie je znaleźć?

Obecnie rynek pracy niemal w całości obsługiwany jest przez internet. To właśnie w sieci większość pracodawców poszukuje kadry do swoich firm. Jak zatem dotrzeć do tych ofert, które odpowiadają naszym preferencjom? Najlepiej skorzystać z profesjonalnej platformy rekrutacyjnej, np. praca.pl. Jest to popularny, bezpieczny portal, w którym znajdziemy wyłącznie aktualne ogłoszenia o pracę. Możemy je filtrować. Jeśli interesuje nas praca w Pasłęku, wystarczy, że w pasku wyszukiwania podamy nazwę tej miejscowości. Wyniki możemy dalej zawężać, podając obszar zawodowy, wpisując konkretne stanowisko itd. 

Na praca.pl warto też założyć konto – jest bezpłatne, a rejestracja trwa dosłownie chwilę. Jako zalogowani użytkownicy możemy brać udział w rekrutacjach z poziomu portalu. Jest to bardzo wygodne – nie musimy się obawiać, że do którejś firmy wyślemy zgłoszenie dwukrotnie. Za pomocą Profilu kandydata możemy śledzić wszystkie rekrutacje, w których bierzemy udział. Do dyspozycji mamy także inne użyteczne narzędzia, np. kreator CV. 

Wykorzystanie portali pracy do szukania posady powoli staje się standardem – bez wątpienia profesjonalna platforma rekrutacyjna może być bardzo pomocna. Pamiętajmy też, by starać się dywersyfikować nasze działania – zobaczmy, co ma do zaoferowania urząd pracy, pytajmy znajomych, bierzmy udział w targach pracy. Powodzenia!

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *