Mapy ścienne w szkole – ważne pomoce dydaktyczne


Szkolna mapa ścienna od lat stanowi jedno z podstawowych elementów wystroju w salach lekcyjnych w szkołach na różnych poziomach. Wielokrotnie niedoceniane, tego rodzaju mapy były wykorzystywane w mniejszym stopniu, niż byłoby to możliwe. W rzeczywistości mapy na różne przedmioty stanowią bardzo cenne wsparcie procesu nauczania. W ostatnim czasie tego rodzaju pomoce dydaktyczne wracają do łask m.in. dzięki wysokiej jakości materiałom czy bardzo innowacyjnym metodom prezentacji różnego rodzaju treści na mapach.

Mapy na geografię

Mapy do nauczania geografii są szczególnie popularne wśród szkół, dlatego na rynku można znaleźć wiele różnorodnych zestawów tego rodzaju materiałów dydaktycznych. Tego rodzaju mapy ścienne szkolne są idealnym uzupełnieniem do treści wykładowych przekazywanych przez nauczyciela oraz treści zawartych w podręcznikach do geografii. Do najbardziej popularnych należą mapy fizyczne i polityczne, ale cenione są także geograficzne mapy specjalistyczne (np. geomorfologiczne, hydrologiczne i inne).

Profesjonalni dostawcy map do geografii posiadają w ofercie mapy dedykowane dla poszczególnych poziomów edukacji:

  • dla przedszkoli,
  • klas I-III w szkołach podstawowych,
  • klas IV-VIII w szkołach podstawowych,
  • dla szkół ponadpodstawowych,
  • dla specjalistycznych pracowni (w tym w szkołach wyższych).

Często mapa jako pomoc dydaktyczna nie tylko uczy, ale także bawi. Przykładem są dostępne na rynku mapy dla najmłodszych (np. konturowe, z elementami animowanymi, zwierzętami, w formie puzzli i wiele innych).

Mapy na historię

Wybór map historycznych jest nieco bardziej ograniczony niż map geograficznych. Nie oznacza to jednak, że w tej kategorii nie można znaleźć innowacyjnych, bogato ilustrowanych map dla najmłodszych i dla starszych uczniów. Solidne mapy historyczne pozwalają dobrze zwizualizować różnego rodzaju wydarzenia omawiane na lekcji. Wiele z dostępnych na rynku map jest odpowiednio łączona ze stosownymi treściami w podręcznikach do historii Polski, Europy czy świata. Istnieją także kolekcje map historycznych dedykowane danej epoce, które są idealną pomocą dydaktyczną dla nauczyciela.

Specjalne rodzaje map

Oprócz map historycznych czy geograficznych duże walory dydaktyczne mają także mapy specjalne. Przykładem są mapy fizyczne (np. nieba), mapy stosowane do nauczania chemii czy nawet przedmiotów humanistycznych takich jak język polski. Obecnie na rynku istnieje także możliwość przygotowania różnego rodzaju map na indywidualne zamówienie klientów. W szczególności oferta ta skierowana jest do placówek dydaktycznych prowadzących edukację na różnych poziomach.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *