Kilka ciekawostek na temat fotowoltaiki


Alternatywne źródła energii to temat licznych dyskusji. Rosnące ceny prądu skłaniają wiele osób do szukania innych rozwiązań. Zazwyczaj wybór pada na panele solarne. Jest to bowiem najbardziej powszechny i opłacalny sposób na produkowanie energii we własnym zakresie.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Głównym elementem instalacji fotowoltaicznej są ogniwa fotowoltaiczne, które łączy się ze specjalnymi modułami po to aby móc wytworzyć większą ilość energii. W ogniwach natomiast zachodzi zjawisko fotowoltaiczne polegające na tym, że energia słoneczna przekształcona zostaje w prąd stały. Prąd zostaje przekazany do falownika, który przekształca go w prąd zmienny (cechuje się on parametrami, które są zgodne z tymi posiadanymi przez nasze gniazdka domowe). Sprawdź czym są falowniki fotowoltaiczne.

Niewykorzystana energia. Co się z nią dzieje?

Pomiar dokonany przez licznik dwukierunkowy ma za zadanie zliczyć energię elektryczną, która została wyprodukowana przez naszą instalację oraz tą pobraną z sieci energetycznej. Wówczas okazuje się czy nasze zapotrzebowanie jest wyższe niż ilość energii wytworzonej przez nasz system. Jeśli tak się dzieje, brakującą energię pobieramy z sieci. Natomiast jeśli nasze zapotrzebowanie jest niższe niż ilość wyprodukowanej energii, jej nadmiar zostaje przekazany do sieci energetycznej. Nie idzie ona oczywiście na marne. Możemy ją wykorzystać w późniejszym czasie.

Od czego zależy wydajność instalacji fotowoltaicznej?

To ile będziemy w stanie wyprodukować energii jest zależne od kilku czynników. Jednym z nich jest rzecz jasna całkowita powierzchnia zamontowanych paneli solarnych. Aby określić optymalną ilość paneli jaką potrzebujemy, niezbędne jest wykonanie audytu przez specjalistę. Osoba przeprowadzająca audyt ma za zadanie określić ile paneli fotowoltaicznych będziemy potrzebowali do pokrycia naszego średniego dziennego zapotrzebowania na energię.

Innymi czynnikami mającymi wpływ na ilość wyprodukowanej energii jest jakość wykonania paneli fotowoltaicznych, prawidłowe ustawienie a także warunki atmosferyczne. Panele fotowoltaiczne są najbardziej wydajne w bezchmurne ale niekoniecznie upalne dni.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *