Polacy mają pewne preferencje w kontekście zakupu samochodów, jednak zależą one w dużej mierze od ich wieku oraz sytuacji życiowej. Jakie pojazdy są dziś najchętniej wybierane?
Auta, które pokochali Polacy
Wybór samochodu podyktowany jest przede wszystkim potrzebami potencjalnego właściciela. W tym kontekście preferencje Polaków nie różnią się zanadto w stosunku do innych narodowości. Młode osoby najczęściej decydują się na zakup samochodów rodzinnych w wersji kombi. Wynika to z faktu, iż w środku trzeba zmieścić całą rodzinę, nawet jeśli składają się na nią rodzice i jedno dziecko. Nie lubimy, gdy jest ciasno, dlatego stawiamy na przestronne wnętrze pojazdu. Jeśli natomiast wybieramy drugi samochód do gospodarstwa domowego, to musi być on przeznaczony do jazdy miejskiej. W tym kontekście najchętniej wybieramy oczywiście hatchbacki, które, choć niewielkich rozmiarów, są w stanie pomieścić nieco bagażu. Polacy po 50. roku życia również preferują mniejsze pojazdy, jednak najczęściej kombi zmieniają na sedany. Tymczasem osoby 60+ wracają do hatchbacków, które doskonale odpowiadają ich potrzebom i nie są zbyt drogie w utrzymaniu.
Nowe czy używane?
W ostatnim czasie Polacy pokochali nowe samochody, dlatego chętniej kupują właśnie nowe modele prosto z salonu, niż używane. Nie sposób jednak nie zauważyć kryzysu na rynku nowych pojazdów, co w pewnym sensie wymusza na nas zakup używanych, zwłaszcza jeśli pilnie chcemy wymienić samochód. Na jaki model chętniej się decydujemy- krajowy czy sprowadzany? Otóż samochodów krajowych jest na rynku stosunkowo niewiele, ponadto są one drogie. Na pierwszym miejscu wśród aut sprowadzanych wciąż jest samochód z Niemiec, lecz coraz większą popularność zdobywa samochód ze Szwecji. Niespodzianką jest natomiast samochód z Hiszpanii, zwłaszcza modele Seatów.
Jak kształtują się samochodowe preferencje Polaków?
Polacy nie chcą już kupować aut mało funkcjonalnych, nieposiadających dodatkowego wyposażenia. Oczywiście, automatyczna skrzynia biegów nie jest jeszcze bardzo popularna, jednak kamera cofania czy chociażby czujniki są już czymś niemalże oczywistym. Chcemy jeździć w komfortowych i nieco bardziej luksusowych warunkach niż jeszcze kilka lat temu. Zdecydowanie wolimy dopłacić niż zadowalać się czymś, co nie spełnia naszych oczekiwań. Można jednak powiedzieć, że wybory Polaków nie są jednolite, a zależą głównie od wieku oraz potrzeb konkretnych kierowców. Warto też wziąć pod uwagę, że rynek samochodowy zmienił się w ciągu ostatnich lat, a duże spore różnice obserwujemy zwłaszcza w ciągu kilku minionych miesięcy.